Що варто знати про туберкульоз
Найперший із методів виявлення симптомів туберкульозу на ранній стадії - скринінгова анкета.
У КНП "ЦПМСД ім. родини Симиренків" Мліївської сільської ради пацієнти можуть отримати анкету, в якій треба відповісти на кілька простих запитань. Опитування є анонімним і здійснюється виключно за бажанням та в інтересах пацієнта. За результатами анкетування сімейний лікар може направити вас на додаткове флюорографічне обстеження. Взагалі всім дорослим людям (не тільки з груп ризику) рекомендується робити флюорографію щороку. Таким чином різко підвищується можливість виявити ТБ на ранніх стадіях. Туберкульоз – виліковний. Але, чим раніше виявлена хвороба, тим легшим буде лікування і тим менше буде негативних наслідків для організму.
З початку 2024 року на території Мліївської громади не зафіксовано жодного нового випадку туберкульозу. Проте, це не причина, щоб нехтувати безпекою здоров’я. Навіть при незначних симптомах варто звернутися до сімейного лікаря та пройти необхідні обстеження.
Важливо, щоб діти після народження отримували щеплення від туберкульозу (БЦЖ). Існує міф про те, що вакцина БЦЖ не захищає від туберкульозу, тому не варто нею і щепитись. Правда полягає в тому, що навіть якщо вакцинована людина й захворіє, то щеплення захищає від смерті та важких проявів хвороби.
Туберкульоз — хвороба, на сприйняття якої тривалий час впливали хибні міфи.
Найперший міф, мабуть, що туберкульоз — невиліковний. Ні, це не так. Станом на сьогодні існують ефективні інноваційні схеми лікування туберкульозу, до складу яких входять найновіші, ефективні протитуберкульозні препарати. І сьогодні лікування туберкульозу значно скоротилося — від 6-20 місяців до 4-6 місяців залежно від форми туберкульозу.
Наступний міф полягає в тому, що заразитися туберкульозом нібито легко. Ні, це не так. Якщо у вас виникають думки, що ви могли заразитися туберкульозом, вам необхідно звернутися до сімейного лікаря, який проведе обстеження та надасть відповідні рекомендації.
Ще один міф — лікування туберкульозу відбувається лише стаціонарно. Насправді лікування туберкульозу може розпочатися амбулаторно з першого дня захворювання, коли у людини є умови для ізоляції на період виділення збудника в навколишнє середовище. Також після госпіталізації через 2 тижні ефективного лікування людина, яка хворіє на туберкульоз, може повернутися до звичного життя і лікуватися амбулаторно у свого сімейного лікаря.
Ще один з міфів про те, що туберкульозом можна заразитися через предмети побуту. Наприклад, посуд, книги та інші. Ні, це не так. Шлях передачі туберкульозу – повітряний і заразитися можна при вдиханні аерозолю, в якому знаходиться велика кількість збудника туберкульозу, який утворюється при кашлі, чханні чи гучному сміхові людини, яка хворіє на туберкульоз і яка не лікується.
Можливо ви думали, що туберкульоз частіше мають безхатченки або люди, які перебувають за межею бідності.
Насправді ж до груп ризику щодо розвитку туберкульозу належать багато категорій людей, серед яких може опинитись будь-хто з нас, наприклад:
- люди з захворюваннями, що призводять до послаблення імунітету;
- курці та люди з іншими шкідливими звичками;
- люди, які близько і тривало контактують із хворими на туберкульоз, які мають бактеріовиділення;
- ВІЛ-позитивні діти й дорослі;
- ув’язнені, засуджені люди;
- діти, які не отримали БЦЖ;
- люди з діабетом;
- люди, які отримують гемодіаліз;
- працівники охорони здоров’я.
Цей перелік неповний, але добре ілюструє, що від туберкульозу не застрахований ніхто. Тому так важливо вчасно звертатися до лікарів за наявності симптомів туберкульозу, а також підтримувати тих, хто вже бореться з цим захворюванням.
Як підтримувати імунітет, щоб не захворіти на туберкульоз?
Необхідно вести здоровий спосіб життя. Насамперед, це відмова від шкідливих звичок, які згубно впливають на імунну систему. Наступне — це здорове харчування, збалансоване харчування, в раціоні має бути достатня кількість білків, які є будівничим матеріалом для імунної системи, а також вітамінів та мікроелементів. Однак заняття фізкультурою та спортом також додадуть позитивного результату до зміцнення імунної системи.
Окремо треба наголосити на негативному впливі стресу на імунну систему, який ми щодня відчуваємо сьогодні в умовах війни. І ризик захворіти туберкульозом в цій ситуації в нас значно збільшується. І шлях до ментального здоров'я знову має пролягати через поради сімейного лікаря.